Papier samokopiujący – wszystko co musisz wiedzieć!

offset-printing

Papier samokopiujący – chociaż nazwa tego wynalazku brzmi futurystycznie, jest on od lat znany i powszechnie wykorzystywany na całym świecie, np. przez urzędy pocztowe. Jak wygląda? Na czym polega jego działanie? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Co to jest papier samokopiujący?

Papier samokopiujący potocznie nazywany jest „kalką” i służy do szybkiego odpisywania oryginału z kopią. Składa się z trzech kart powleczonych substancją umożliwiającą wykonywanie kopii. Poszczególne karty muszą być odpowiednio ułożone – tylko wtedy kopiowanie zadziała i będzie można zapisywać jednocześnie dwie lub trzy strony. Z tego powodu papier samokopiujący bardzo często składa się z kartek w kilku kolorach. Dzięki nim łatwiej jest też sprawdzić, która kartka zawiera oryginał, a która odpis.

Papier samokopiujący występuje w różnych wariantach. Najczęściej spotyka się klejone bloczki samokopiujące, ale można zamówić również pojedyncze druki. Na rynku znajdziemy także warianty stworzone z myślą o pracy z wykorzystaniem urządzeń cyfrowych, np. drukarek laserowych, a także arkusze umożliwiające kopiowanie ze zwykłej kartki papieru bądź kopiowanie tylko na wybranych obszarach.

Gdzie używany jest druk samokopiujący? offset-printing

Druk samokopiujący ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie stworzenie kilku kopii bez użycia drukarki. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji rozmaitych formularzy, które należy wypisać ręcznie. Przydają się do usprawnienia niektórych prac biurowych czy też magazynowych. Wykorzystuje się je na przykład do produkcji druków pocztowych. To właśnie dzięki technologii samokopiowania możemy wypisać jednocześnie druk dla urzędu i dla nas. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie i cenione za swoją cenę. Papier samokopiujący w przeciwieństwie do kserokopiarek pozwala bowiem na wykonywanie kopii dokumentów bez większych nakładów finansowych.

 

Rodzaje papierów samokopiujących

Obecnie istnieje wiele rodzajów papierów samokopiujących. Postęp technologiczny pozwolił na produkcję papieru wzbogaconego o różne właściwości. Najczęściej mówi się jednak o tradycyjnym podziale na papiery kopiujące mechaniczne i chemiczne. Pierwsze z nich zostały wynalezione wcześniej, ale są nieco mniej praktyczne.

Papiery kopiujące mechanicznie

Papiery kopiujące mechanicznie obecnie wychodzą z użycia. Dawniej na bibułkę nakładano specjalną warstwę barwiącą. Następnie umieszczano ją pomiędzy dwiema warstwami papieru. Pod wpływem nacisku powstawała kopia. Z czasem zaczęto nakładać barwnik na spodniej części oryginału. Taka forma wykonywania kopii była jednak uciążliwa, gdyż brudziła papier. Rozwiązaniem stało się nakładanie warstwy kopiującej wyłącznie w miejscu, które miało być zapisane.

Papiery kopiujące chemicznie 

Obecnie do produkcji papierów kopiujących wykorzystuje się procesy chemiczne. Barwniki zastąpiono substancjami, które umieszcza się na spodzie oryginału i wierzchniej warstwie kopii. Pod wpływem nacisku długopisu zaczyna dochodzić do rekacji między poszczególnymi substancjami i powstaje związek barwiący kopię.

Dlaczego warto korzystać z papierów samokopiujących?

Istnieje wiele powodów, dla których papiery samokopiujące są wciąż cenione przez pracowników różnych branż. Po pierwsze, usprawniają one procesy administracyjne. Druki samokopiujące pozwalają zmniejszyć kolejki w urzędach, gdyż powodują znacznie szybsze wypełnianie formularzy przez petentów. Dodatkowo są tańsze niż przenośne urządzenia drukujące i bardziej kompaktowe niż wielkie kserokopiarki. Mają więc szersze zastosowanie. Ich użycie jest intuicyjne, dlatego z powodzeniem mogą korzystać z nich osoby w każdym wieku.